راههای کاهش هزینه تامین مالی

alt

 

نشست هم اندیشی انجمن شرکتهای مشاورسرمایه گذاری و نظارت طرحها روز سه شنبه 30آذر درسالن کنفرانس اتاق بازرگانی

صنایع معادن وکشاورزی تهران با حضور اعضای انجمن برگزار شد .

در این نشست آقای دکتر پرویز عقیلی مدیرعامل بانک خاورمیانه و استاد دانشگاههای شریف و امیرکبیر درباره چگونگی وضعیت سیستم بانکی کشور ونحوه تامین مالی سخنرانی کرد .

آقای عقیلی گفت بانکداری دنیا در حال دگرگون شدن است و گزارشها نشان می دهد که گوگل ، فیس بوک مایکروسافت و... درآینده می توانند رقیب بانک ها باشند و این با برداشتی که ما از موفقیت در بانکداری داریم و آن داشتن شعبات زیاد است متفاوت است و ناگزیریم خود را با بانکداری بین المللی تطبیق بدهیم .

رئیس بانک خاورمیانه هزینه تامین مالی یا " کاست آو کپیتال " را موضوع مهمی دانست و گفت وقتی هزینه تامین مالی بیشتر باشد مطمئنا شرکتهای ما توان رقابت با همتایان خارجی خودرانخواهند داشت آقای دکتر عقیلی به اقداماتی که در چهار سال گذشته برای پیاده کردن بانکداری سنتی در کشور انجام شده است اشاره کرد و افزود برای آنکه درچهارچوب شریعت باشیم و کار غلطی هم انجام نداده باشیم ، عقود را به دو دسته مبادله ای و مشارکت تقسیم کردیم ودر حال حاضر بااستفاده از 5 عقد می توانیم در ترازنامه شرکتهای تولیدی ، خدماتی و کشاورزی 95 تا97 درصد دارائی ها را تامین مالی کنیم بطوری که درعین شرعی بودن با بانکداری سنتی هم همخوانی داشته باشد . بنابراین اگر نرخ بهره دستوری نباشد و بگذارند عرضه و تقاضا تعیین کننده باشد براحتی می توانیم تمام بانکداری رایج در دنیا را انجام دهیم و درعین حال غیرشرعی هم نباشد .alt

آقای دکتر عقیلی حضور تورم در اقتصاد را مشکل بزرگی عنوان کرد که باید به گونه ای از اقتصاد خارج شود . وی افزود اگر نرخ تورم بالا باشد نرخ بهره راهم با خودبالا می برد و همه بسوی دلالی خواهند رفت . امااگر مثل همه جای دنیا تورم را از اقتصاد بیرون ببریم در چنین صورتی نرخ بهره چیزی حدود 6درصد می شود که همه از آن راضی خواهندبود و فکرش رابکنید که چه اندازه سرمایه گذاری درکشور زیاد خواهد شد . هرچه نرخ تورم و بهره پایین بیاید سرمایه گذاری بلند مدت تر می شود و هرچه بلند مدت تر شد رونق اقتصادی بیشتر می شود .

مدیرعامل بانک خاورمیانه یکی از راههای کاهش هزینه تامین مالی " کاست آو کپیتال " را دادن " تکس کردیت " یا اعتبار مالیاتی عنوان کرد و گفت اعتبار مالیاتی یعنی اینکه بابت قسمتی از هزینه سود شرکتها ،بخشی از درآمدآتی آنها از مالیات معاف شود.این سبب می شود که مابتوانیم هزینه تامین مالی را پایین بیاوریم .

آقای دکتر عقیلی کاستن فشار ازروی سیستم بانکی را نکته ای اساسی دانست و گفت اگر فشار از روی سیستم بانکی کم شود و موسسات بزرگ هم بتوانند قسمتی ازنیازهایشان را از مازاد سرمایه تامین بکنند و استقراضشان را از بازار بگیرند و آن معافیت مالیاتی را هم برایشان بگذاریم ، فشار ازروی بانک ها برداشته می شود و نرخ بهره هم پایین می آید.

مدیرعامل بانک خاورمیانه دربخش دیگری از سخنانش گفت درتامین مالی برای کارهای تولیدی درحال حاضردچار محدودیت هستیم اما خوشبختانه صندوق توسعه ملی وجوددارد و یکی از منابعی است که مشاوران می توانند به آن تکیه کنندو برای پروژه ها منابع بلند مدت بگیرند . امالازمه این کار اینست که پروژه ها باید امکان صادرات و ایجاد ارز داشته باشند و این چیزی است که صندوق توسعه بر آن تاکید دارد و صددرصد هم درست است .alt

مدیرعامل بانک خاورمیانه " اکسپورت کردیت ایجنسی ها " را که بین المللی هستند به عنوان منبعی دیگر برای تامین مالی معرفی کرد و با شاره به اینکه این منبع کم کم دارد جای خود را در اقتصاد و تامین مالی طرحهاباز می کند افزود، در این روش سعی می شود از کشوری که ماشین آلات خریداری می شود با تضمین بانک کشور سازنده و اکسپورت کردیت ایجنسی ها طی فرایندی ، اعتبار گرفته شود .alt